Najnovšie

Skalický trdelník ovládol pražské výstavisko!

Hlavní partneri

Minulý týždeň sa v Prahe uskutočnila  jedna z najvýznamnejších udalostí v cestovného ruchu v strednej Európe veľtrh Holiday World. Mesto Skalica reprezentovala Turisticko-informačná kancelária pod vedením Renaty Medňanskej. Podľa informácií z mesta Skalica si návštevníci zo všetkého najviac obľúbili práve Skalický trdelník. 

Veľtrhu sa zúčastnili aj predstavitelia mesta, ktorí s generálnou riaditeľkou Cestovného ruchu pod Ministerstvom dopravy a výstavby, Ivanou Magátovou prerokovali možnosti ďalšej spolupráce a propagácie Skalice v oblasti prezentácie mesta v zahraničí.

Skalický trdelník

Je sladký kysnutý pekárenský výrobok, ktorý je typický pre región Záhorie. Ako prvému pokrmu z prihlásených slovenských tradičných výrobkov sa mu podarilo získať ochranné zemepisné označenie registrované Európskou komisiou v rámci celej Európskej únie. Označenie „Skalický trdelník“ môžu mať len trdelníky vyrobené na území okresov Skalica a Senica.

Vedeli ste, že…?!

Výroba Skalického trdelníka sa datuje už od začiatku 19. storočia. Ľudová tradícia hovorí, že výrobný recept na Skalické trdelníky vlastnil kuchár grófa, básnika a spisovateľa Jozefa Gvadániho, ktorý pôsobil v Skalici v rozmedzí rokov 1783 – 1801.

Prvým zachovaným písomným dokumentom o Skalickom trdelníku je rukopis maďarského básnika Gyulu Juhásza. Tento pôsobil na Skalickom gymnáziu ako profesor. Ďalšie písomné zmienky o tomto tradičnom pokrme sa nachádzajú v knihe Ferdinanda Dúbravského Slobodné mesto so zriadeným magistrátom Uhorská Skalica – 1921 a takisto aj v regionálnom časopise Jídelníček z roku 1977.

 

Zdroj: FB/Mesto Skalica-oficiálna stránka, wikipedia, foto: skalickytrdelnik.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*