Najnovšie

5 jednoduchých spôsobov ako na povianočný detox

Hlavní partneri

Majonézový šalát, kapor, cukrovinky, dobroty, vínko, nejaká tá slivovica, klobása, údené mäso a veľa ďalšieho. Podľahli ste aj Vy týmto vianočným dobrotám? Cítite sa po sviatkoch unavene, trápia vás časté zmeny nálad, tráviace ťažkosti, nafúknuté brucho, alebo kilá navyše? V tom prípade je ideálny čas vyskúšať detoxikáciu organizmu.

Tu je 5 jednoduchých spôsobov ako nato:

1. Jablkový detox: Tento detox odporúčam dodržať 1 – 3 dni. Tento druh detxu spočíva v tom, že počas celého dňa/ dní konzumujeme len jablká. Môžme ich konzumovať v akomkoľvek stave. (surové, varené, sušené, odšťavené, strúhané…). Jablká sú veľmi dobre stráviteľné, obsahujú veľa vlákniny, ktorá zabraňuje rýchlemu nárastu obsahu cukru v krvi, prečisťuje tráviaci trakt a aj zasýti. Pektín v jablkách pomáha v boji proti škodlivému cholesterolu. Touto trojdňovou jablkovou očistou si prečistíte ľadviny, pečeň, krv, zbavíte tak organizmus škodlivín a zrýchlite metabolizmus.

2. Zelený detox: 1- dňový detox, počas ktorého konzumujeme len zelenú zeleninu v akejkoľvek forme (surová, varená, odšťavnená, smoothie…). Zelenina harmonizuje črevnú mikroflóru, zlepšujú vstrebávanie živín do organizmu a podporujú správnu činnosť vylučovacieho traktu. Mimo iné obsahujú množstvo minerálnych látok a vitamínov.

3. Vodný detox: Tento druh detoxu, alebo možno lepšie povedané pôstu je jedným z najstarších vôbec. Praktizuje sa už tisícročia a ako už názov napovedá, ide o pitie vody po celý deň. Tento druh detoxu môže trvať od 1 dňa až po 50 dňí, bez akejkoľvek ujmy na zdraví. (ten sa však odporúča len trénovaným jedincom na práve takýto druh pôstu).
Vráťme sa však k 1- dňovému detoxu. Počas celého dňa pijeme čistú vodu, ktorú môžme ochutiť citrónom. Vodu pijeme maximálne po 0,3 L “porciách”. Aké sú výhody tohto detoxu? Nezaťažujeme telo žiadnymi tráviacimi pochodmi, tým pádom sa môže telo kompletne očistiť. Podľa môjho názoru, jeden z najefektívnejších spôsobov detoxu vôbec.

4. Tekutý ovocný detox: Detox, ktorý trvá 1 deň. Počas tohto detoxu konzumujeme celý deň len šťavu z ovocia. Ideálne z jedného druhu ovocia, ale nieje chyba ani zmiešať viac druhov ovocia dokopy. POZOR, treba však konzumovať ovocné šťavy, nie džúsy. Každé ovocie a zelenina majú iný obsah vitamínov a minerálov, takže zásobia telo dôležitými živinami, dodajú tiež vlákninu potrebnú pre správnu funkciu čriev a majú množstvo ďalších blahodarných účinkov na organizmus.

5. Mentalno – fyzický detox: Tento druh detoxu odporúčam každému. Vyčlente si 2-3 dni na oddych. Doprajte si prechádzku v prírode, saunu, masáž, venujte sa svojím koníčkom, prečítajte si dobrú knihu, poprípade zájdite niekde na chatu a podobne. 2-3 dní takéhoto detoxu Vám zaručene prospeje.

Autor: Michal Holaza

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


*